  • UVR2G101MRD
UVR2G101MRD
advertisement
Manufacturer No:
UVR2G101MRD
HK JDW NO:
555-UVR2G101MRD
Description:
UVR 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 550mA 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 13352
Step5Bar-code shipping tag
UVR2G101MRD
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.7mA
  • Ripple Current
    550mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    550mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    880mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.25 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    20mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm