  • UVR2A2R2MDA
UVR2A2R2MDA
advertisement
Manufacturer No:
UVR2A2R2MDA
HK JDW NO:
555-UVR2A2R2MDA
Description:
UVR 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 30mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR2A2R2MDA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0066mA
  • Ripple Current
    30mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60mA @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Other Sizes Available
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm