  • UVR2A222MRA
UVR2A222MRA
advertisement
Manufacturer No:
UVR2A222MRA
HK JDW NO:
555-UVR2A222MRA
Description:
UVR 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR2A222MRA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6.6mA
  • Ripple Current
    2.4A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.76A @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm