  • UVR1V4R7MDD6TP
UVR1V4R7MDD6TP
advertisement
Manufacturer No:
UVR1V4R7MDD6TP
HK JDW NO:
555-UVR1V4R7MDD6TP
Description:
UVR 4.7μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 25mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1327
Step5Bar-code shipping tag
UVR1V4R7MDD6TP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    25mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    80mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm