  • UVR1H472MRD
UVR1H472MRD
advertisement
Manufacturer No:
UVR1H472MRD
HK JDW NO:
555-UVR1H472MRD
Description:
UVR 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4080
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVR1H472MRD
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.05mA
  • Ripple Current
    2.9A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.335A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    20mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%