  • UVR1H472MRA
UVR1H472MRA
advertisement
Manufacturer No:
UVR1H472MRA
HK JDW NO:
555-UVR1H472MRA
Description:
UVR 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR1H472MRA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.05mA
  • Ripple Current
    2.9A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.335A @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Other Sizes Available
  • Diameter
    20mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm