  • UVR1H3R3MDD6
UVR1H3R3MDD6
advertisement
Manufacturer No:
UVR1H3R3MDD6
HK JDW NO:
555-UVR1H3R3MDD6
Description:
UVR 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 35mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVR1H3R3MDD6
  • Leakage Current
    0.00495mA
  • Ripple Current
    35mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    35mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    70mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Terminal Pitch
    1.5mm
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C