  • UVR1E153MRD6
UVR1E153MRD6
advertisement
Manufacturer No:
UVR1E153MRD6
HK JDW NO:
555-UVR1E153MRD6
Description:
UVR 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.6A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7613
Step5Bar-code shipping tag
UVR1E153MRD6
  • Leakage Current
    11.25mA
  • Ripple Current
    3.6A
  • Tan Delta
    0.44
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.14A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    12.4968mm
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C