  • UVP1A330MDD1TD
UVP1A330MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVP1A330MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVP1A330MDD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UVP1A330MDD1TD
Description:
UVP 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 64mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 88
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UVP1A330MDD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    UVP
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0099mA
  • Ripple Current
    64mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    64mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    128mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm