  • UVK2W2R2MPD
UVK2W2R2MPD
advertisement
Manufacturer No:
UVK2W2R2MPD
HK JDW NO:
555-UVK2W2R2MPD
Description:
UVK 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UVK2W2R2MPD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    139μA
  • Ripple Current
    28mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    44.8mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm