  • UVK1H330MDD1TD
UVK1H330MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UVK1H330MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UVK1H330MDD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UVK 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 125mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 8656
Step5Bar-code shipping tag
UVK1H330MDD1TD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    125mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm