  • UUJ1E102MNQ6ZD
UUJ1E102MNQ6ZD
advertisement
Manufacturer No:
UUJ1E102MNQ6ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUJ1E102MNQ6ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUJ1E102MNQ6ZD
Description:
UUJ 1000μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 700mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUJ1E102MNQ6ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    UUJ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    6767
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.75mA
  • Ripple Current
    700mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    700mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    805mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    18.1mm
  • Width
    17.1mm