  • UUE1E681MNS6ZD
UUE1E681MNS6ZD
advertisement
Manufacturer No:
UUE1E681MNS6ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUE1E681MNS6ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUE1E681MNS6ZD
Description:
UUE 680μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.2A 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUE1E681MNS6ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.673Lx0.673W 17.10mmx17.10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    UUE
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    6767
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    804mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    18.1mm
  • Width
    17.1mm