  • UUD1V560MCL1GS
UUD1V560MCL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUD1V560MCL1GS
HK JDW NO:
555-UUD1V560MCL1GS
Datasheet:
UUD1V560MCL1GS
Purchasing and Inquiry
UUD1V560MCL1GS Overview
During full charge, the ripple current is 280mA @ 100kHz.During the lowest charge, ripple current is 140mA @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.303 7.70mm is recommended.Rated DC voltage is 35V for this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
UUD1V560MCL1GS Features
the ripple current is 280mA @ 100kHz.
the ripple current is 140mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -55°C~105°C
UUD1V560MCL1GS Applications
There are a lot of Nichicon UUD1V560MCL1GS applications of aluminum electrolytic capacitors.
  • Computer
  • Standard and switched mode power supplies
  • Frequency converters
  • Power supplies
  • Computer motherboards
  • Telecommunication
  • Energy storage in pulse systems
  • Smoothing and filtering applications
  • Uninterruptible power supplies
  • Industrial systems
Step5Bar-code shipping tag
UUD1V560MCL1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    19.6μA
  • Ripple Current
    280mA
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Width
    6.6mm