  • UUD1V270MCR1GS
UUD1V270MCR1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUD1V270MCR1GS
HK JDW NO:
555-UUD1V270MCR1GS
Datasheet:
UUD1V270MCR1GS
Description:
UUD 27μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 230mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUD1V270MCR1GS
    Select All
  • Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    27μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00945mA
  • Ripple Current
    230mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    440mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    230mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm