  • UUB2G1R8MNL1GS
UUB2G1R8MNL1GS
advertisement
Manufacturer No:
UUB2G1R8MNL1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UUB2G1R8MNL1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UUB2G1R8MNL1GS
Description:
UUB 1.8μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 27mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UUB2G1R8MNL1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    UUB
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    2000°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    27mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    40.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10mm