  • USV1H2R2MFD1TE
USV1H2R2MFD1TE
advertisement
Manufacturer No:
USV1H2R2MFD1TE
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-USV1H2R2MFD1TE
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
USV 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
USV1H2R2MFD1TE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    USV
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    28.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7mm