  • USA1H100MDD
USA1H100MDD
advertisement
Manufacturer No:
USA1H100MDD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-USA1H100MDD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
USA 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 44mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
USA1H100MDD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    USA
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5μA
  • Ripple Current
    44mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    44mA @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm