  • UPZ2W820MNY9
UPZ2W820MNY9
advertisement
Manufacturer No:
UPZ2W820MNY9
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPZ2W820MNY9
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPZ 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 730mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4009
Step5Bar-code shipping tag
UPZ2W820MNY9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UPZ
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.576mA
  • Ripple Current
    730mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    730mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.095A @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm