  • UPW2A6R8MDH
UPW2A6R8MDH
advertisement
Manufacturer No:
UPW2A6R8MDH
HK JDW NO:
555-UPW2A6R8MDH
Datasheet:
UPW2A6R8MDH
Description:
UPW 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW2A6R8MDH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0204mA
  • Ripple Current
    28.5mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    3.5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm