  • UPW2A6R8MDD
UPW2A6R8MDD
advertisement
Manufacturer No:
UPW2A6R8MDD
HK JDW NO:
555-UPW2A6R8MDD
Description:
UPW 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 95mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7108
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPW2A6R8MDD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7Ohm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    20.4μA
  • Ripple Current
    95mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    3.5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    28.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm