  • UPW2A221MHD6TN
UPW2A221MHD6TN
advertisement
Manufacturer No:
UPW2A221MHD6TN
HK JDW NO:
555-UPW2A221MHD6TN
Description:
UPW 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 552.5mA 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 4583
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPW2A221MHD6TN
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.66mA
  • Ripple Current
    552.5mA
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    110mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    552.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm