  • UPW1V391MPH
UPW1V391MPH
advertisement
Manufacturer No:
UPW1V391MPH
HK JDW NO:
555-UPW1V391MPH
Datasheet:
UPW1V391MPH
Description:
UPW 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 915mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1V391MPH
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    52mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    915mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.22A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.4095mA
  • Ripple Current
    915mA