  • UPW1V180MDD1TP
UPW1V180MDD1TP
advertisement
Manufacturer No:
UPW1V180MDD1TP
HK JDW NO:
555-UPW1V180MDD1TP
Description:
UPW 18μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 36mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2432
Step5Bar-code shipping tag
UPW1V180MDD1TP
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    18μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0189mA
  • Ripple Current
    36mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    1.3Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    36mA @ 120Hz
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm