  • UPW1E821MPH
UPW1E821MPH
advertisement
Manufacturer No:
UPW1E821MPH
HK JDW NO:
555-UPW1E821MPH
Datasheet:
UPW1E821MPH
Description:
UPW 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.08A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1E821MPH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.615mA
  • Ripple Current
    1.08A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    45mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.08A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.44A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm