  • UPW1A332MHD1TO
UPW1A332MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UPW1A332MHD1TO
HK JDW NO:
555-UPW1A332MHD1TO
Description:
UPW 3300μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.658A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2494
Step5Bar-code shipping tag
UPW1A332MHD1TO
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.99mA
  • Ripple Current
    1.658A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Impedance
    30mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.658A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.95A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%