  • UPW1A101MDH6
UPW1A101MDH6
advertisement
Manufacturer No:
UPW1A101MDH6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPW1A101MDH6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPW1A101MDH6
Description:
UPW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 152.8mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1A101MDH6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    UPW
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.03mA
  • Ripple Current
    152.8mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    500mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    152.75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    235mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm