  • UPW0J221MEH
UPW0J221MEH
advertisement
Manufacturer No:
UPW0J221MEH
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPW0J221MEH
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 188.5mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW0J221MEH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    UPW
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.04158mA
  • Ripple Current
    188.5mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    250mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    188.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm