  • UPV1H470MGD1TA
UPV1H470MGD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UPV1H470MGD1TA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPV1H470MGD1TA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPV 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 330mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPV1H470MGD1TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    420mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    330mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UPV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0705mA
  • Ripple Current
    330mA