  • UPT2E470MPD
UPT2E470MPD
advertisement
Manufacturer No:
UPT2E470MPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPT2E470MPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPT 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 270mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5750
Step5Bar-code shipping tag
UPT2E470MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPT
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    715μA
  • Ripple Current
    270mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    432mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm
  • Length
    31.5mm