  • UPT2D820MHD1TO
UPT2D820MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UPT2D820MHD1TO
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPT2D820MHD1TO
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPT 82μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 410mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 295
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPT2D820MHD1TO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    UPT
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    410mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    410mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm