  • UPM2AR47MDD1TD
UPM2AR47MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPM2AR47MDD1TD
HK JDW NO:
555-UPM2AR47MDD1TD
Description:
UPM 0.47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 8mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPM2AR47MDD1TD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    8mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    43Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    68mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm