  • UPM2A101MHD6TN
UPM2A101MHD6TN
advertisement
Manufacturer No:
UPM2A101MHD6TN
HK JDW NO:
555-UPM2A101MHD6TN
Description:
UPM 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 475mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 620
Step5Bar-code shipping tag
UPM2A101MHD6TN
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Ripple Current
    475mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    170mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    475mA @ 120Hz
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    15mm