  • UPM1E331MPD1TD
UPM1E331MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPM1E331MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPM1E331MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPM 330μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 610mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3167
Step5Bar-code shipping tag
UPM1E331MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    UPM
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    610mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    85mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    795mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm