  • UPM1C391MPD6
UPM1C391MPD6
advertisement
Manufacturer No:
UPM1C391MPD6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPM1C391MPD6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 570mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPM1C391MPD6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    187.2μA
  • Ripple Current
    570mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    570mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    730mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPM
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%