  • UPM1C152MHD6
UPM1C152MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UPM1C152MHD6
HK JDW NO:
555-UPM1C152MHD6
Description:
UPM 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPM1C152MHD6
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    720μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    41mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.56A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm