  • UPM0J152MPD
UPM0J152MPD
advertisement
Manufacturer No:
UPM0J152MPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPM0J152MPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPM 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.09A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 484
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM0J152MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPM
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.2835mA
  • Ripple Current
    1.09A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Impedance
    55mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.13A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.26A @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm