  • UPJ1V122MHD6
UPJ1V122MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1V122MHD6
HK JDW NO:
555-UPJ1V122MHD6
Description:
UPJ 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.74A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6610
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1V122MHD6
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.26mA
  • Ripple Current
    1.74A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    41mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.74A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.98A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm