  • UPJ1K391MHD
UPJ1K391MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1K391MHD
HK JDW NO:
555-UPJ1K391MHD
Description:
UPJ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 822mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1K391MHD
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    936μA
  • Ripple Current
    822mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    78mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    822mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.06A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%