  • UPJ1J151MPD1TD
UPJ1J151MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1J151MPD1TD
HK JDW NO:
555-UPJ1J151MPD1TD
Description:
UPJ 150μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 665mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 16874
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1J151MPD1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.2835mA
  • Ripple Current
    665mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    665mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    950mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm
  • Length
    25mm