  • UPJ1H390MED
UPJ1H390MED
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1H390MED
HK JDW NO:
555-UPJ1H390MED
Description:
UPJ 39μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1H390MED
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    58.5μA
  • Ripple Current
    150mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    500mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    260mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm