  • UPJ1E331MPD1TD
UPJ1E331MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1E331MPD1TD
HK JDW NO:
555-UPJ1E331MPD1TD
Description:
UPJ 330μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 610mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6887
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1E331MPD1TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.2475mA
  • Ripple Current
    610mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    795mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    20mm