  • UPJ1A331MPD
UPJ1A331MPD
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1A331MPD
HK JDW NO:
555-UPJ1A331MPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPJ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1A331MPD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPJ
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    99μA
  • Ripple Current
    350mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    260mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    350mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm