  • UPA0J122MPD3TD
UPA0J122MPD3TD
advertisement
Manufacturer No:
UPA0J122MPD3TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPA0J122MPD3TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPA 1200μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.24A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 9176
Step5Bar-code shipping tag
UPA0J122MPD3TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    UPA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1200μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.24A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Impedance
    49mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.054A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.24A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    16mm