  • UMW0J221MDD1TP
UMW0J221MDD1TP
advertisement
Manufacturer No:
UMW0J221MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMW0J221MDD1TP
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UMW 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 110mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2480
Step5Bar-code shipping tag
UMW0J221MDD1TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    110mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    110mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    165mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    UMW
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%