  • UMV1H3R3MFD
UMV1H3R3MFD
advertisement
Manufacturer No:
UMV1H3R3MFD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMV1H3R3MFD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UMV 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 14mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMV1H3R3MFD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UMV
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    1.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    14mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    21mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm