  • UMT1H2R2MCD2TP
UMT1H2R2MCD2TP
advertisement
Manufacturer No:
UMT1H2R2MCD2TP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMT1H2R2MCD2TP
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UMT 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 9mA 0.118Dia 3.00mm -55°C~105°C Polar 990.6μm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMT1H2R2MCD2TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UMT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.118Dia 3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    990.6μm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.039 1.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    9mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm