  • UMT1A220MDD1TP
UMT1A220MDD1TP
advertisement
Manufacturer No:
UMT1A220MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMT1A220MDD1TP
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UMT 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 27mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMT1A220MDD1TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Series
    UMT
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    27mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    40.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm