  • UMR1A470MDD1TP
UMR1A470MDD1TP
advertisement
Manufacturer No:
UMR1A470MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMR1A470MDD1TP
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UMR1A470MDD1TP
Description:
UMR 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMR1A470MDD1TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    52mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    78mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UMR
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm