  • UMF1V220MDD
UMF1V220MDD
advertisement
Manufacturer No:
UMF1V220MDD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMF1V220MDD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UMF 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 12639
Step5Bar-code shipping tag
UMF1V220MDD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UMF
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    7.7μA
  • Ripple Current
    115mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    1.3Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    57.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    115mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm